W dniu 31.03.2025 roku ruszył nabór do nowego programu Czyste Powietrze. Przed rozpoczęciem przedsięwzięcia należy wykonać obowiązkowy audyt energetyczny, który wskaże zakres prac.
Podaj najważniejsze dane na temat obiektu, dla którego chcesz sporządzić audyt.
Po wypełnieniu formularza, skontaktuje się z Tobą nasz pracownik, który umówi termin wizji lokalnej Twojej nieruchomości.
Po wizji lokalnej Audytor wykona wszystkie niezbędne obliczenia oraz przygotuje Twój audyt energetyczny.
Sporządzony audyt energetyczny prześlemy Ci w formie elektronicznej lub listownej (na życzenie klienta). Jeśli zajdzie taka potrzeba dokładnie omówimy z Tobą wszystkie najważniejsze informacje oraz wskaźniki w nim zawarte. Jednocześnie, audytor wypełnia dokument podsumowujący audyt (DPAE) za pośrednictwem GWD.
Dodaj pliki
Instalacja fotowoltaiczna potrafi przynieść wymierne korzyści nie tylko dla domu, ale także dla firm i przedsiębiorstw. Coraz więcej firm generuje oszczędności na rachunkach za prąd, jak również uniezależnia się od dostaw energii z sieci i zabezpiecza na wypadek zaników zasilania dzięki magazynom energii.
Czy Twoje rachunki za energię regularnie rosną? Wbrew pozorom, nie zawsze oznacza to wyższe zużycie energii – częstą przyczyną jest po prostu niedostateczne ocieplenie budynku. Skutkuje ono nie tylko szybkim wychładzaniem się pomieszczeń, ale też zwiększoną emisją CO₂ do atmosfery. Jak temu zaradzić? Jednym z najlepszych rozwiązań jest termomodernizacja budynku – o niej właśnie opowiemy w dzisiejszym artykule. Czym dokładnie jest termomodernizacja? Jakie prace wchodzą w jej zakres? Czy są dostępne dotacje lub ulgi podatkowe?
Fotowoltaika, jako źródło energii odnawialnej, cieszy się w Polsce rosnącą popularnością. Wraz z postępem technologicznym i wsparciem prawnym, coraz więcej osób prywatnych oraz firm decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych. Nowelizacja ustawy o OZE wprowadza nowe zasady, które mają na celu dostosowanie polskiego systemu energetycznego do unijnych norm oraz ułatwienie rozwoju odnawialnych źródeł energii.
W świecie, który coraz szybciej zmierza ku katastrofie klimatycznej, pojawia się nadzieja — zielona, odnawialna i coraz bardziej dostępna. Co to jest OZE i dlaczego staje się kluczowym elementem walki o przetrwanie naszej planety? To nie tylko moda czy ekologiczna fanaberia — to rewolucja energetyczna, która faktycznie może zmienić bieg historii.
Jak zapowiedział NFOŚiGW 31 marca 2025 r. ruszy nabór wniosków w zawieszonym programie Czyste Powietrze. Program ma być ukierunkowany na pomoc osobom szczególnie narażonym na ubóstwo energetyczne. Nowe zasady programu Czyste Powietrze w 2025 roku to m.in. uszczelnione zasady dofinansowań i wzmocniona rola gmin w programie przez powierzenie im roli operatorów. Czy program Czyste Powietrze w 2025 roku spełni pokładane w nim oczekiwania?
W ramach programu „Czyste powietrze”, tylko w I półroczu 2023 r. przeprowadzono w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej 5999 kontroli realizacji przedsięwzięć. Z tego w przypadku 5151 kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości. Natomiast 789 kontroli zakończyło się pomniejszeniem dotacji, co stanowi ok. 13 proc. ogółu kontroli. 59 kontroli zakończyło się zaś wypowiedzeniem umowy.
Wizja lokalna jest kluczowym aspektem rzetelnego audytu energetycznego. Chociaż nie jest formalnie wymagana, zdecydowanie zaleca się jej przeprowadzenie.
NFOŚ ogłosił drugi nabór wniosków w programie Energia dla Wsi, który będzie prowadzony od 3 lutego do 19 grudnia 2025 r. lub do wyczerpania środków.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska (MKiŚ) przygotowuje program priorytetowy „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” z budżetem blisko 1,3 mld zł ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO).
Nowy regulamin programu Czyste Powietrze wprowadza wiele zmian. Jedną z istotniejszych są zmiany dotyczące AUDYTU ENERGETYCZNEGO. Jak wygląda obecnie audyt energetyczny do programu Czyste Powietrze.