W dniu 31.03.2025 roku ruszył nabór do nowego programu Czyste Powietrze. Przed rozpoczęciem przedsięwzięcia należy wykonać obowiązkowy audyt energetyczny, który wskaże zakres prac.
Podaj najważniejsze dane na temat obiektu, dla którego chcesz sporządzić audyt.
Na tym etapie nic nie płacisz! Wypełnienie formularza nie zobowiązuje Cię do zawarcia umowy
Po wypełnieniu formularza, skontaktuje się z Tobą nasz pracownik, który umówi termin wizji lokalnej Twojej nieruchomości.
Po wizji lokalnej Audytor wykona wszystkie niezbędne obliczenia oraz przygotuje Twój audyt energetyczny.
Sporządzony audyt energetyczny prześlemy Ci w formie elektronicznej lub listownej (na życzenie klienta). Jeśli zajdzie taka potrzeba dokładnie omówimy z Tobą wszystkie najważniejsze informacje oraz wskaźniki w nim zawarte. Jednocześnie, audytor wypełnia dokument podsumowujący audyt (DPAE) za pośrednictwem GWD.
Dodaj pliki
Nowy regulamin programu Czyste Powietrze wprowadza wiele zmian. Jedną z istotniejszych są zmiany dotyczące AUDYTU ENERGETYCZNEGO. Jak wygląda obecnie audyt energetyczny do programu Czyste Powietrze.
Dzisiaj, tj. 31.03.2025 r. rusza nabór wniosków w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze. NFOŚiGW utrzymuje, że dzięki reformie program ukierunkowano na pomoc osobom szczególnie narażonym na ubóstwo energetyczne, uszczelniono zasady dofinansowań, wzmocniono rolę gmin w programie przez powierzenie im roli operatorów.
Jak zapowiedział NFOŚiGW 31 marca 2025 r. ruszy nabór wniosków w zawieszonym programie Czyste Powietrze. Program ma być ukierunkowany na pomoc osobom szczególnie narażonym na ubóstwo energetyczne. Nowe zasady programu Czyste Powietrze w 2025 roku to m.in. uszczelnione zasady dofinansowań i wzmocniona rola gmin w programie przez powierzenie im roli operatorów. Czy program Czyste Powietrze w 2025 roku spełni pokładane w nim oczekiwania?
Ciężko zaprzeczyć twierdzeniu, iż technologie dronów rewolucjonizują wiele branż i rynków. Audyty energetyczne budynków nie są tutaj wyjątkiem, ponieważ zastosowanie dronów generuje nowe możliwości w zakresie monitorowania zużycia energii, identyfikacji strat ciepła oraz wykrywania problemów z izolacją budynków. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie, w jaki sposób inspekcje z użyciem dronów zmieniają audyty energetyczne, oraz jakie wyzwania i korzyści wiążą się z ich szerokim zastosowaniem.
W ramach programu „Czyste powietrze”, tylko w I półroczu 2023 r. przeprowadzono w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej 5999 kontroli realizacji przedsięwzięć. Z tego w przypadku 5151 kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości. Natomiast 789 kontroli zakończyło się pomniejszeniem dotacji, co stanowi ok. 13 proc. ogółu kontroli. 59 kontroli zakończyło się zaś wypowiedzeniem umowy.
Wizja lokalna jest kluczowym aspektem rzetelnego audytu energetycznego. Chociaż nie jest formalnie wymagana, zdecydowanie zaleca się jej przeprowadzenie.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska (MKiŚ) przygotowuje program priorytetowy „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” z budżetem blisko 1,3 mld zł ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO).
NFOŚ ogłosił drugi nabór wniosków w programie Energia dla Wsi, który będzie prowadzony od 3 lutego do 19 grudnia 2025 r. lub do wyczerpania środków.
Analiza energetyczna budynku polega na określeniu potrzeb w zakresie mocy i energii oraz wskazaniu działań modernizacyjnych, które mogą zmniejszyć te potrzeby. Audytor energetyczny, który przeprowadza analizę, identyfikuje rodzaj prac i parametry materiałów potrzebnych do termomodernizacji, wskazuje koszty działań, oblicza czas zwrotu inwestycji i rekomenduje najlepsze rozwiązania.
Pamiętaj, że obowiązek racjonalnego i celowego wydatkowania spoczywa przede wszystkim na beneficjentach programu.